Zabezpieczenia przeciwpożarowe – izolacja niskodymowa

Jednym z największych niebezpieczeństw związanych z pożarem w budynku jest dym, szczególnie ten, który tworzy się podczas spalania elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. Dlatego też, by zapewnić najwyższy poziom ochrony, firma Armacell wprowadziła na rynek nową rodzinę izolacji, o zmniejszonej ilości wydzielanego dymu – Armaflex Ultima.

Jak pokazuje Światowy Raport Statystyk Pożarowych (2010), podczas pożarów, w samej tylko Europie, zostaje poszkodowanych nawet do 150 tysięcy osób rocznie. Jednak wbrew pozorom, tak wysoka liczba nie jest związana bezpośrednio z działaniem ognia czy wysokiej temperatury – za ponad 90% urazów odpowiedzialny jest trujący dym, który rozprzestrzenia się w płonących budynkach. Fakt ten wzięli pod uwagę inżynierowie z firmy Armacell, co zaowocowało stworzeniem nowej rodziny izolacji termicznych o najniższej na świecie ilości wydzielanego podczas spalania dymu – Armaflex Ultima.

Otulina Armaflex Ultima, jako pierwsza izolacja kauczukowa na świecie otrzymała w tej kategorii najwyższą klasę s1 – fot. Armacell

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zaprezentowana po raz pierwszy na targach ISO’12 w Kolonii, Armaflex Ultima firmy Armacell jest elastyczną izolacją powstałą na bazie spienionego kauczuku syntetycznego. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, pozwala ona nie tylko spowolnić rozprzestrzenianie się ognia (klasa spalania BL dla otulin oraz B w przypadku płyt), ale również charakteryzuje się bardzo niewielką ilością wydzielanego podczas spalania dymu.

Otulina Armaflex Ultima firmy Armacell, jako pierwsza izolacja kauczukowa  na świecie otrzymała w tej kategorii najwyższą klasę s1 według najnowszej europejskiej klasyfikacji ogniowej. Jest to o tyle istotne, że toksyczny dym powstały w wyniku spalania elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, może nie tylko bezpośrednio wpłynąć na nasze zdrowie, ale również mocno ogranicza widoczność, znacznie utrudniając przeprowadzenie skutecznej akcji ewakuacyjnej oraz ratunkowej. Izolacja Armaflex Ultima firmy Armacell, dzięki swoim wyjątkowym właściwościom, doskonale sprawdza się w budynkach użyteczności publicznej, biurowcach oraz wszędzie tam, gdzie zapewnienie bezpieczeństwa dużej ilości osób jest najwyższym priorytetem.

Izolacja Armaflex Ultima dostępna jest
w formie zarówno otuliny jak i płyt
– fot. Armacell

Armaflex Ultima – zielona, mimo że niebieska

Oczywiście poza swoją bardzo wysoką klasą ogniową, Armaflex Ultima firmy Armacell charakteryzuje się też doskonałymi parametrami izolacyjnymi, z których słynie rodzina Armaflex. Dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła lambda wynoszącemu poniżej 0,04 W/(m*K), pozwala ona zminimalizować swobodną wymianę energii pomiędzy instalacją a otoczeniem, co znacznie poprawia sprawność całego systemu i w konsekwencji pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Dodatkowo, zamkniętokomórkowa struktura materiału z jakiego wykonano izolację Armaflex Ultima firmy Armacell oraz współczynnik dyfuzji powyżej 7000, sprawiają, że stanowi ona świetną barierę zapobiegającą skraplaniu się wody na rurach o niskiej temperaturze czynnika, zapobiegając tym samym powstawaniu nieestetycznych zacieków lub zawilgoceń. Co więcej, izolacja ta dostępna jest zarówno w postaci otuliny jak i płyt, co w połączeniu z wysoką elastycznością materiału pozwala zabezpieczyć nawet najbardziej skomplikowaną instalację.

Wprowadzając na rynek rodzinę Armaflex Ultima, firma Armacell po raz kolejny udowodniła, że znajduje się w ścisłej światowej czołówce w wyznaczaniu trendów w rozwoju zaawansowanych izolacji. Połączenie doskonałych właściwości izolacyjnych z ograniczoną emisją dymu podczas spalania sprawia, że Armaflex Ultima stoi na straży nie tylko środowiska naturalnego i naszych finansów, ale również chroni nasze bezpieczeństwo podczas pożaru.

*Źródło: 2010 World Fire Statistics Report

 

Leave a Reply