Kleje do ociepleń przebadane

Już drugi rok z rzędu firma Bolix poddaje swoje wyroby comiesięcznym testom realizowanym przez  zewnętrzną, akredytowaną placówkę badawczą. Przedmiotem cyklicznej weryfikacji Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie są dwa specjalistyczne kleje, wchodzące w skład systemów ociepleń.

Testowanie produktów chemii budowlanej przez zewnętrzne placówki to praktyka służąca potwierdzeniu zgodności ich parametrów z deklarowanymi standardami i wyznaczonymi normami. Kleje do mocowania styropianu i wykonywania zbrojenia to newralgiczne elementy kompleksowych rozwiązań termoizolacyjnych, które muszą spełniać określone wymogi. W związku z tym, do sprawdzenia przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie wytypowano kleje BOLIX Z i BOLIX U. Pierwszy stosowany jest do przytwierdzenia płyt styropianowych do podłoża, drugi to uniwersalna zaprawa służąca także do wykonywania na płytach warstwy zbrojonej siatką z włókna szklanego.

W ramach procedury kontrolnej, przedstawiciele Instytutu raz w miesiącu dokonują zakupu wyznaczonych wyrobów u losowo wybranych dystrybutorów lub pobierają je z magazynu producenta. Taka regularność badań sprzyja utrzymywaniu parametrów określających właściwości produktów na stałym, wymaganym poziomie, a także dążeniu do dalszego ich doskonalenia.

Aktualne wyniki wskazują, że przyczepność przebadanych produktów do EPS oscyluje w granicach:
– dla kleju do przyklejania styropianu: 0,11 – 0,12 MPa
– dla uniwersalnego kleju do przyklejania i siatkowania BOLIX U: 0,12 – 0,13 MPa

fot. Bolix

Leave a Reply