Zaprawy uszczelniające do izolacji podpłytkowej

 

Przygotowanie podłoża przed układaniem płytek ceramicznych jest niezwykle ważne. Czynność ta nie tylko wpływa na tempo montażu okładziny, ale także pozwala w przyszłości wyeliminować problem gromadzącej się wody i pary wodnej, które mogą zniszczyć ułożoną glazurę. Zastosowanie zaprawy uszczelniającej Baumacol Protect umożliwia wykonanie izolacji podpłytkowej, która skutecznie wyeliminuje problem zawilgocenia powierzchni pokładu podłogowego.

Baumacol Protect jest mineralną elastyczną, wodo- i mrozoodporną zaprawą uszczelniająca na bazie cementu. Ta bezrozpuszczalnikowa i wiążącą hydraulicznie mieszanka przeznaczona jest do wykonywania bezspoinowych, podpłytkowych uszczelnień przeciwwilgociowych na tarasach i balkonach budynków oraz w obrębie stref cokołowych. Jest także polecana do powierzchni bezpośrednio narażonych na kontakt z wodą np. do uszczelniania niecek basenów kąpielowych i zbiorników wodnych. Zaprawę Baumacol Protect można stosować w zbiornikach wody pitnej. Producent masy uszczelniającej zaleca jej nakładanie na beton, jastrych cementowy, anhydrytowy, gazobeton, klinkier, a także na gotowe tynki cementowe, cegły ceramiczne, pustaki oraz tynki gipsowe. Zaprawy Baumacol Protect nie można stosować na drewno, metal, tworzywa sztuczne, jak również podłoża na bazie cementu przed zakończeniem procesów wiązania.

Przed przystąpieniem do nakładania zaprawy, należy oczyścić podłoże z pyłu i kurzu, a także zagruntować je odpowiednim preparatem. Zawartość worka wsypać do odpowiedniej ilości wody i za pomocą mieszadła elektrycznego przygotować jednorodną, pozbawioną grudek masę. Używając odpowiedniej pacy stalowej nanosić zaprawę na powierzchnię w ilości pozwalającej na uzyskanie pożądanej grubości warstwy. Producent zaleca wykonanie powłoki o grubości 1 mm. W pierwszym kroku należy masę mocno wprasować w podłoże zębatą stroną pacy, a następnie gładką stroną wyprowadzić właściwą grubość. Warto zadbać o gładką powierzchnię kładzionej izolacji. W narożnikach posadzka-ściana oraz ściana-ściana warto w pierwszą warstwę zatopić taśmę uszczelniającą Baumacol Strap, która zapobiega powstawaniu nieszczelności izolacji w przypadku przerwania jej ciągłości. Drugą warstwę uszczelnienia nanosić po wyschnięciu pierwszej. Przez ok. 8 godzin od nałożenia należy chronić powierzchnię izolacji przed obciążeniami mechanicznymi i termicznymi.

Zaprawa uszczelniająca Baumacol Protect, fot. Baumit

Baumacol Protect, worek 18 kg, cena brutto/op. 301,10 zł

Producent: Baumit

 

Leave a Reply