Z czego będziemy budować domy w 2014?

Od 1 stycznia br. zmieniły się warunki techniczne, jakie powinny spełniać wszystkie nowo powstające budynki. To wynik dostosowywania polskich przepisów budowlanych do wymogów Unii Europejskiej w zakresie obniżania energochłonności obiektów użytkowych i mieszkalnych. Wielu inwestorów może obawiać się, że zmiany te wymuszą stosowanie grubszej warstwy izolacji i tym samym zwiększą koszt wznoszenia ścian zewnętrznych. Jednak na rynku już od dawna są dostępne ceramiczne produkty, które umożliwiają wybudowanie energooszczędnego budynku, bez warstwy docieplenia na ścianach zewnętrznych. Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie firma Wienerberger, będąca producentem ceramicznych pustaków Porotherm.

Dążąc do redukcji emisji gazów cieplarnianych, UE już w 2002 roku przyjęła dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Zakładała ona m.in. stopniowe wprowadzanie zmian w przepisach budowlanych krajów członkowskich tak, by od 2021 roku wszystkie nowe budynki były budowane w standardzie niemal zeroenergetycznym. W Polsce ostatnie zmiany w przepisach budowlanych były wprowadzone od stycznia 2009 roku. Wtedy określono, że dopuszczalna wartość współczynnika przenikania ciepła dla ściany zewnętrznej powinna wynosić nie więcej niż U =0,30 W/m2K. Zatem, by sprostać rosnącym wymaganiom unijnym odnośnie energooszczędności w sektorze budownictwa, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej rozpoczęło nowelizację przepisów budowlanych. Z dniem 1 stycznia 2014, weszło w życie nowe rozporządzenie, zgodnie z którym łączne, roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną (EP) przeznaczoną do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody w budynku nie może przekraczać 120 kWh/m2rok. Zaostrzono też wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne domu. Obecnie nie powinien on przekraczać poziomu U= 0,25 W/m2K . Co również istotne, do tej pory dom musiał spełniać warunki techniczne odnośnie rocznego zapotrzebowania na energię pierwotną lub izolacyjności przegród zewnętrznych. Od tego roku oba kryteria są obligatoryjne dla nowo powstających obiektów. Wiadomo już też, jak przepisy ulegną modyfikacji w kolejnych latach. Od 2017 roku wszystkie budynki będą musiały spełniać kryterium EP(max) na poziomie 95 kWh/m2rok, a od 2021 roku – 70 kWh/m2rok. Jednocześnie zostanie zaostrzona wartość współczynnika przenikania ciepła, najpierw do U = 0,23 W/m2K, a następnie U = 0,20 W/m2K.

for. Porotherm

Jak zmiany wpłyną na budowę ścian zewnętrznych?

Bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące izolacyjności ścian, zdecydowanie spowodują, że inwestorzy będą musieli wybierać te najcieplejsze rozwiązania budowlane. Jednak nie oznacza to konieczności stosowania grubej warstwy termoizolacji. Ceniona przez Polaków, ciepła ceramika daje możliwość zbudowania ściany jednowarstwowej, czyli składającej się z jednej warstwy ciepłych cegieł, bez dodatkowego docieplenia, o izolacyjności znacznie lepszej niż wymagają nowe przepisy. Takie rozwiązanie oferuje firma Wienerberger, która dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii produkcji, z tego tradycyjnego materiału wytwarza bardzo ciepłe pustaki. Wybudowana z nich ściana, przy odpowiednio zaprojektowanym systemie ogrzewania i wentylacji, dobrze wyizolowanych oknach i drzwiach, zupełnie wystarczy, aby dom był energooszczędny.

Nowoczesna cegła ceramiczna

Pustaki Porotherm EKO+ są wykonane z wysokiej jakości ceramiki poryzowanej, mają też najbardziej wśród cegieł Porotherm zaawansowany układ drążeń – ich zagęszczenie oraz kształt, a także wysoki stopień poryzacji pozwoliły na uzyskanie doskonałych parametrów cieplnych. Wybudowana z nich ściana jednowarstwowa ma deklarowany współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,23W/m2K (po otynkowaniu tynkiem termoizolacyjnym U = 0,21 W/m2K). Takie wartości nie tylko pozwalają spełnić aktualne, ale również przyszłe wymagania cieplne stawiane ścianom zewnętrznym. Zatem, inwestorzy szukający przede wszystkich ekonomicznych rozwiązań, mogą również wybudować ciepłą i wyłącznie ceramiczną ścianę, która nie wymaga stosowania termicznej izolacji zewnętrznej. Jednocześnie, produkt ten to połączenie wyłącznie naturalnych materiałów, które są przyjazne dla środowiska (mogą być recyklingowane), jak i zdrowia – ceramika wykazuje właściwości dyfuzyjne, zatem zapobiega gromadzeniu się wilgoci w murze, która sprzyja rozwojowi się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Lepsza jedna warstwa niż dwie

Niepodważalną zaletą technologii ściany jednowarstwowej jest najwyższa trwałość tego rozwiązania.Mury skonstruowane wyłącznie z twardej, solidnej i ognioodpornej cegły, zapewniają odpowiednią ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Trwała ściana, wybudowana wyłącznie z ceramiki nie wymaga napraw, tudzież okresowej wymiany warstwy dociepleniowej – wystarczy ją jedynie odświeżyć, np. malowaniem. Dodatkowo, ściana jednowarstwowa ma możliwość swobodnego „oddychania”, które nie jest ograniczone żadnymi nieprzepuszczającymi powietrza warstwami. Gdy do jej budowy zostaną wybrane nowoczesne pustaki Porotherm EKO+, można uzyskać współczynnik przenikania ciepła, który odpowiada standardom domu energooszczędnego.

Rozsądna inwestycja

Obecnie spora część zużywanej energii w Polsce, bo sięgająca 32% dotyczy gospodarstw domowych, z czego około 70% stanowi energia na ogrzewanie. W związku z tym, ostrzejsze przepisy budowalne w zakresie energoefektywności są uzasadnione zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i ochrony środowiska. Takie zmiany korzystnie wpłyną też, na jakość budownictwa w Polsce, gdyż inwestorzy będą wybierać wyłącznie nowoczesne, ciepłe i trwałe materiały. Firma Wienerberger, jako lider w tworzeniu innowacyjnych, ceramicznych rozwiązań budowalnych od wielu lat udoskonala swoje produktów, tak by spełniały obowiązujące obecnie i w przyszłości wymagania prawa, stawiane wobec obiektów mieszkalnych oraz użytkowych. Produkty Porotherm 44 EKO+ są odpowiedzią na wprowadzone od 1 stycznia przepisy budowlane. Wybudowana z nich ściana jednowarstwowa to rozsądna inwestycja, zarówno na etapie budowy, jak i w trakcie użytkowania budynku.

Leave a Reply