Systemowe docieplanie ocieplonych ścian

Prawidłowe ocieplenie zewnętrznych ścian budynku wraz z wymianą stolarki oraz instalacji grzewczych pozwala zmniejszyć koszty eksploatacji nawet o 40% Niestety, wiele ocieplonych – nawet przed kilkunastoma laty – budynków wielorodzinnych nie spełnia aktualnych wymagań w zakresie izolacyjności termicznej. Aby termomodernizacja zaczęła przynosić oczekiwane korzyści, warto rozważyć docieplenie istniejącego układu.

W Polsce już od początku lat 90-tych systematycznie ociepla się budynki. Jednak uwarunkowania prawne, wzrastające ceny energii cieplnej, a także rosnąca świadomość ekologiczna z upływem lat spowodowały zmianę ówczesnych standardów budowania – zwłaszcza w odniesieniu do efektywności energetycznej. Budynki wielorodzinne ocieplane w latach 90-tych, wpisującym się w ówczesne standardy, styropianem o grubości 5 cm, dziś wymagają docieplenia. Aby zoptymalizować koszty utrzymania nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe decydują się na renowację fasady i poprawę izolacyjności termicznej swoich nieruchomości. Optymalnym ekonomicznie sposobem na podniesienie energooszczędności w starszym budownictwie i znaczące obniżenie kosztów ogrzewania nieruchomości jest docieplenie istniejącego układu. W taką koncepcję idealnie wpisuje się warstwowy system Baumit Pro Reno S.

Warstwowy układ ociepleń Baumit Pro Reno S, fot. Baumit

Kompletny system Baumit Pro Reno S przeznaczony jest do docieplania istniejących ociepleń, które nie spełniają dzisiejszych standardów w zakresie izolacyjności termicznej i nie gwarantują odpowiedniej ochrony przed stratami ciepła. Jego zastosowanie pozwala inwestorowi zrezygnować z bardzo kosztownej wymiany i utylizacji dotychczasowego ocieplenia na rzecz doklejenia nowego, bardziej optymalnego systemu – pod warunkiem, że pozwala na to stan techniczny bieżącej izolacji. System Baumit Pro Reno S to sprawdzony zestaw wysokiej jakości materiałów (styropian, zaprawa klejowo-szpachlowa, siatka z włókna szklanego oraz wyprawa wierzchnia), które uzupełniając się wzajemnie, tworzą skuteczną izolację cieplną ścian zewnętrznych i znacząco wpływają na energooszczędność budynku. Systemowe działanie i właściwe wykonawstwo są gwarancją niższych kosztów ogrzewania i szybkiego zwrotu zainwestowanych nakładów.

Docieplenie ścian zewnętrznych to także idealna okazja do wizualnego odnowienia fasady. Wykończeniem powierzchni układu ocieplającego Baumit Pro Reno S są cienkowarstwowe barwione w masie tynki strukturalne: GranoporTop, SilikonTop, CreativTop oraz StellaporTop a także tynk mineralny Baumit EdelPutz Spezial. Wraz z nim inwestor otrzymuje do dyspozycji paletę modnych kolorów – Baumit Life. Dekoracyjna powłoka elewacji wykonana przy użyciu wyprawy tynkarskiej jest wyjątkowo trwała, odporna na działanie czynników zewnętrznych, a także skutecznie chroniona przed rozwojem grzybów i pleśni. Dzięki temu, fasada budynku długo zachowuje świeży i estetyczny wygląd.

Trwałość i niezawodność wykonanej izolacji termicznej budynku uwarunkowana jest właściwym współdziałaniem poszczególnych elementów systemu oraz dobrym wykonawstwem. Każdy produkt pełni bowiem w układzie ściśle określoną funkcję i zapewnia wymaganą izolacyjność cieplną. Zastosowanie odpowiednio skomponowanej grupy materiałów od jednego producenta gwarantuje dobre właściwości użytkowe i funkcjonalność termoizolacji przez wiele lat.

Leave a Reply