Skuteczny sposób na oszczędność ciepła

Nowy sposób na docieplenie budynku – szybki, ekonomiczny i przyjazny dla środowiska. System weber.therm RENO S nie wymaga demontażu i utylizacji dotychczasowego ocieplenia.

Marka Weber wprowadziła do oferty system ocieplania budynków weber.therm RENO S, który umożliwia docieplenie ścian bez konieczności zrywania i utylizacji elementów starego ocieplenia. System został zaprojektowany w taki sposób, żeby utrzymać wartość istniejącego ocieplenia, które staje się dla niego bazą. Dzięki temu inwestor unika kosztownego demontażu i nie musi się martwić o utylizację ogromnej ilości gruzu. Zdemontowane ocieplenia budynków w Polsce tylko z ostatnich 10 lat pokryłyby powierzchnię 312 boisk piłkarskich przy składowaniu na wysokość 2 metrów. Wykorzystanie starego ocieplenia jako podkład pod nowe jest nie tylko bardziej ekonomiczne, ale również ekologiczne.

Co postarza ocieplenie budynku?

Obciążenia termiczne, erozja i zmienne warunki atmosferyczne powodują, że systemy ociepleń budynków w naturalny sposób się starzeją. Na tempo postępowania tego procesu mają wpływ m.in. jakość wbudowanych materiałów i wykonawstwa, sposób użytkowania oraz częstotliwość konserwacji, a także położenie budynku. O ile na dwa pierwsze czynniki największy wpływ mają producent i wykonawca, o tyle czynnik trzeci jest uzależniony od inwestora i jego sumienności. Prace związane z konserwacją ociepleń są ważnym elementem właściwej eksploatacji. Kwestię tę reguluje prawo budowlane, które mówi, że obiekt budowlany trzeba utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do pogorszenia się jego właściwości.

Skuteczna termomodernizacja

weber.therm RENO S umożliwia docieplenie ścian, w których istniejąca izolacja ma niewystarczającą grubość, bez konieczności skuwania wbudowanego wcześniej ocieplenia. Jego budowa jest podobna do tradycyjnego systemu ociepleń, a wykończenie stanowią silikatowe, silikatowo-silikonowe oraz silikonowe masy tynkarskie, które są paroprzepuszczalne i wzbogacone środkami chroniącymi przed porastaniem glonami.

System służy do renowacji ociepleń opartych o styropian fasadowy. Do mocowania i wykonania warstwy zbrojnej stosowana jest zaprawa klejowo-szpachlowa weber KS126 wzbogacona mikrowłóknami. Bardzo ważnym elementem systemu są także łączniki mechaniczne – najlepiej, aby były to łączniki wkręcane z metalowym trzpieniem.

weber.therm RENO S z powodzeniem można zastosować jeśli stan techniczny istniejącego systemu ociepleń jest dobry i będzie stanowić nośne podłoże dla nowej warstwy ocieplenia. Dlatego niezwykle ważnym pierwszym krokiem przy renowacji jest dokładna analiza stanu istniejącego ocieplenia.

Właściwy montaż systemu

Zasady montowania dodatkowychociepleń budynków w swojej publikacji „Ocieplenia na ocieplenia” szczegółowo opisuje Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, którego firma Weber jest członkiem od 10 lat. Zalecenia dotyczące renowacji obejmują przede wszystkim wnikliwą analizę i inwentaryzację istniejącego układu ociepleniowego, a także staranny montaż nowego. Dzięki informacjom zawartym w publikacji SSO można precyzyjnie określić zakres robót, jakie stoją przed inwestorem, co znacznie ułatwia pracę.

Prace renowacyjne należy rozpocząć od prac przygotowawczych, czyli czyszczenia z zabrudzeń oraz drobnych napraw wyprawy wierzchniej. Na tak przygotowanym budynku można zainstalować system weber.therm RENO S przestrzegając zaleceń obowiązujących przy montażu tradycyjnego systemu ociepleń. Nowy materiał izolacyjny mocuje się do starego systemu ociepleń za pomocą zaprawy klejowej i łączników mechanicznych, po czym wykańcza nakładając warstwę zbrojoną i tynk cienkowarstwowy.

Jeśli inspekcja poprzedzająca prace renowacyjnewykaże zawilgocenia lub miejscowe odspojenia wyprawy zewnętrznej, zalecane jest dodatkowo wykonanie poziomych oraz pionowych nacięć na całej powierzchni starego systemu. Ten zabieg pozwoli na odparowanie wilgoci zgromadzonej w starej izolacji, dlatego rozstaw nacięć będzie zależeć od stopnia zawilgocenia materiału izolacyjnego oraz stanu wyprawy stanowiącej wykończenie elewacji. Dodatkowym atutem takiej metody jest zamocowanie systemu weber.therm RENO S nie tylko do zewnętrznej wyprawy, ale również do rodzimego materiału izolacyjnego.

System weber.therm RENO S powstał na bazie doświadczeń firmy Weber w zakresie renowacji systemów ociepleń w Niemczech oraz w Austrii. W 2012 roku uzyskał krajową aprobatę techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie.

Leave a Reply