Płyta wiatroszczelna z wełny kamiennej

Bezpieczeństwo to nadrzędna wartość przyświecająca każdemu właścicielowi nowo powstającego domu. To od dobranych na etapie budowy rozwiązań zależy bowiem spokojny sen i zdrowie domowników. Jednak myśląc o bezpieczeństwie trzeba wykazać się nie tylko darem przewidywania, ale spojrzeć na problem szerzej – zwłaszcza w kontekście „niewidocznych” strażników budynku. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą sprawdzone rozwiązania z zakresu izolacji budowlanych, takie jak płyty wiatroszczelne z wełny kamiennej PAROC Cortex.

fot. PAROC

PAROC Cortex to niepalne, wiatrochronne płyty z wełny kamiennej, które łączą w sobie doskonałe właściwości ogniotrwałe (klasa A2 – s1, d0), wysoką efektywność izolacyjną w ochronie przed wiatrem oraz bardzo dobre parametry izolacji cieplnej (λD= 0,033 W/mK). Produkt znajduje szerokie zastosowanie przy ocieplaniu istniejących oraz nowych budynków wysokich z dobrze wentylowanymi fasadami zewnętrznymi. Rozwiązanie charakteryzuje wysoki stopień ochrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a także bardzo dobra przepuszczalność pary wodnej, co z jednej strony zapobiega przedostawaniu się wody w głąb izolacji, z drugiej zaś umożliwia szybkie i bezpieczne odparowanie wilgoci z wnętrza konstrukcji fasadowej.

Płyty PAROC Cortex przeznaczone są do stosowania w systemie izolacji dwuwarstwowej, ściśle współpracując z główną warstwą izolacyjną. Rozwiązanie pozwala na eliminację mostków termicznych, czyli miejsc, w których ciepło najintensywniej ucieka z domu. Przewodność cieplna produktów z wełny kamiennej jest niezmienna w czasie, a lata doświadczeń wykazały, że włókna strukturalne są stabilne i odporne nawet na niekorzystne i trudne warunki atmosferyczne. Ponadto, specjalna, biała powłoka wiatroizolacyjna gwarantuje niezmienność parametrów izolacyjności przez cały okres użytkowania.

Rada eksperta:

W przypadku montażu izolacji na ścianie masywnej bez szkieletu, prace zaczynamy od przymocowania wymaganej liczby kotew do ścian. Następnie, z pomocą kotew należy zamontować izolację termiczną, np. w postaci ogólnobudowlanych płyt PAROC UNS 37, na którą dokładamy izolację chroniącą przed wiatrem PAROC Cortex. Alternatywnie możemy zastosować pojedynczą warstwę w postaci płyt PAROC Cortex One. Połączenia na stykach płyt warstwy wiatrochronnej oraz w narożnikach ścian uszczelniamy za pomocą taśm samoprzylepnych PAROC XST 020 lub PAROC XST 021. Na koniec wykonujemy licówkę fasady z cegieł, pamiętając przy tym o zachowaniu 30-milimetrowej szczeliny wentylacyjnej.

Adam Buszko
Szef Wsparcia Sprzedaży Paroc Polska

Właściwości techniczne:

PAROC CORTEX

Norma zharmonizowana: EN 13162:2012
Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,033 W/mK
Klasa reakcji na ogień: A2-s1, d0
Współczynnik przepuszczalności powietrza dla pokrycia, L: <10 x 10-6 m3/m2Pa
Krótkotrwała nasiąkliwość wodą WS: ≤ 1 kg/m²
Długotrwała nasiąkliwość wodą WL(P): ≤ 3 kg/m²
Wartość zastępczego oporu dyfuzyjnego Sd: ≤ 0,08 m
Klasa tolerancji grubości: T5

Dostępne wymiary (szerokość x długość x grubość):
1200 mm x 1800 mm x 30 mm
1200 mm x 1800 mm x 50 mm
600 mm x 1200 mm x 30 mm

Leave a Reply