Czy nadal warto ocieplać?

Ostatnie miesiące nie należały do typowych dla sezonu grzewczego. Czy jednak fakt, że zima tego roku jest dla nas wyjątkowo łaskawa, pozwala zapomnieć o tak ważnej kwestii, jak ocieplenie budynku?

Wiosna tuż, tuż

Chociaż z każdym kolejnym dniem wiosenna aura staje się coraz bardziej odczuwalna, w dalszym ciągu mamy zimę i musimy brać pod uwagę związane z tym zagrożenia. Gdy wreszcie nadejdzie pełnoprawny czas ciepłych, długich dni, warto zastanowić się nad przygotowaniem domu do kolejnego sezonu grzewczego. Fakt, że ostatnie zimy cechują się większą łagodnością, wcale nie oznacza bowiem, że ocieplenia stają się bezużyteczne. Odpowiednia ochrona może okazać się konieczna, nawet jeśli obecna tendencja stopniowego wzrostu temperatur z roku na rok miałaby się utrzymywać.

Gdy nie wiadomo, o co chodzi…

Po pierwsze, dobrze wykonany system termoizolacyjny to źródło wymiernych korzyści. Przede wszystkim gwarantuje racjonalne, a co za tym idzie, ekonomiczne zużycie energii grzewczej, której cena niestety sukcesywnie wzrasta. W dobrze ocieplonym domu można sobie pozwolić na przykręcenie kurków na grzejnikach, szczególnie, gdy za oknem temperatury dalekie są od mrozów, a jednocześnie – niezbyt wysokie. Ta konkretna, widoczna w skali całego roku, korzyść dla budżetu rodzinnego, stanowi jeden z najczęściej powtarzanych argumentów przemawiających za inwestowaniem w elewację na wiosnę.

fot. Bolix

Nie tylko finanse

Zmniejszenie zużycia energii, a tym samym ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, doskonale wpisuje się w aspekt czysto ekologiczny. A dbałość o środowisko naturalne oczywiście leży w szeroko pojętym interesie wszystkich.   Do pozafinansowych walorów inwestycji w ocieplenie zalicza się również jej funkcjonalność przy różnych, nie tylko typowo zimowych, stanach pogody.

Profesjonalne wykonany system termoizolacji naturalnie sprzyja poprawie i utrzymaniu właściwego klimatu wewnątrz budynku – podkreśla Marek Zając z firmy Bolix, producenta systemów ociepleń – To niezbędna izolacja termiczna w czasie mrozów, lecz również idealna ochrona przed letnimi upałami. Warto też po prostu brać pod uwagę nieprzewidywalność pogody, która zaskoczyć nas może chłodnym powietrzem nawet późną wiosną czy latem, kiedy nie mamy w zwyczaju używać grzejników. Dodatkowo, termoizolacja stanowi integralną część elewacji domu, chroniąc ją przed działaniem czynników zewnętrznych (np. promienie UV czy nawet uszkodzenia mechaniczne).

fot. Bolix

Wykonanie

Decydując się na realizację prac ociepleniowych, weźmy pod uwagę, że ich skuteczność zależy w dużym stopniu od wyboru odpowiednich wykonawców. Specjalista taki wykazuje się nie tylko fachem w ręku, ale i znajomością specyfikacji oraz przeznaczenia potrzebnych produktów.

Przy pracach termoizolacyjnych nie można zapominać o kompleksowym podejściu, które bezpośrednio wiąże się m.in. z precyzyjnym doborem wyrobów chemii budowlanej. Brak spójności działań opartych o wykorzystanie systemowych rozwiązań może doprowadzić do obniżenia wartości estetycznej lub nawet uszkodzenia elewacji – dodaje Marek Zając z Bolix. Zwracajmy też uwagę na wszystkie jej  elementy, które mogą wpływać na efekt ostateczny. Zapewnienie optymalnej termoizolacji domu zależy również od szczelności okien czy drzwi zewnętrznych.

Leave a Reply