Na co zwrócić uwagę wybierając styropian na elewację?

Montowany wiosną i latem – izoluje przez cały rok. Ukryty pod warstwą farby i tynku – stanowi podstawę wielu systemów ociepleń. Na co zwrócić uwagę wybierając styropian na elewację?

Przeglądamy

Ekspandowany polistyren czyli styropian to, obok wełny mineralnej, najpopularniejsze rozwiązanie stosowane do termoizolacji budynków. Jako materiał budowlany, powinien być wybierany, przechowywany i montowany według ściśle określonych zaleceń. Wszelkie niedoskonałości, uszkodzenia lub odstępstwa od obowiązujących norm, mogą bowiem negatywnie wpływać na jakość i trwałość ocieplenia. Skomplikowane oznaczenia na opakowaniach /np. EPS 80-036 FASADA EPS EN 13163 T2-L2-W2-S1 P4-BS125-CS(10)80-DS.(N)2-DS.(79,-)2-TR100/ dostarczają najważniejszych informacji o właściwościach płyt styropianowych. Dla większości z nas są jednak niezrozumiałym ciągiem symboli odpowiadających parametrom, które nawet w bardziej przejrzystej formie, pozostają enigmatyczne. Pomimo tego, warto znać główne wyznaczniki jakości wybieranych produktów. Często decydują one o osiągniętym później efekcie, a niejasne detale wyjaśnić może przecież przedstawiciel producenta, sprzedawcy lub zatrudnionego wykonawcy robót.

fot. Bolix

Poznajemy

Jednym z podstawowych wyznaczników skuteczności systemu ocieplenia jest izolacyjność termiczna stosowanego materiału, określana współczynnikiem przewodzenia (lambda) – podpowiada Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Dobrze po prostu pamiętać, że im jest on niższy, tym lepszą uzyskujemy izolacyjność. Należy także zwracać uwagę na szereg parametrów mechanicznych oraz geometrię płyt.  Powierzchnia tafli musi być szorstka i czysta, a jej wymiary nie powinny przekraczać: 600×1200 mm. Bardzo ważne jest też, by krawędzie były proste, ostre i bez wyszczerbień, co eliminuje możliwość powstania mostków cieplnych. Długość, szerokość, grubość czy wytrzymałość na takie czynniki, jak zginanie, to stałe części składowe rzetelnych oznaczeń na opakowaniach.

Kompletujemy

Aby materiał izolacyjny właściwie spełniał swoje funkcje, musi być zgodny z wymogami systemu, w jakim realizowane jest wykończenie elewacji. Całościowe wykonanie ocieplenia wiąże się bowiem z użyciem zestawu różnych wyrobów (m.in. kleje, tynki, farby), które wspólnie mają dać ostateczny efekt. Warunkiem trwałości uzyskanej termoizolacji jest więc spójność wszystkich wykorzystanych elementów,  zawartych w ramach jednolitego systemu.

Chcąc sprawdzić zgodność styropianu z resztą produktów, można przestudiować wymogi i inne pomocne informacje, znajdujące się w Aprobatach Technicznych, udostępnianych na ogół przez producenta danego systemu – dodaje Marek Zając z Bolix. A znajomość kompletnych rozwiązań pomaga także dopasować je do własnych potrzeb. Przykładowo, przy budynkach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, stosuje się dodatkowe zabezpieczenia, zwiększające odporność elewacji.

fot. Bolix

Sprawdzamy

Decydując się na konkretny rodzaj styropianu, zawsze miejmy na uwadze charakter pokrywanego podłoża oraz aktualny stan kupowanego materiału. Pamiętajmy, że płyty są gotowe do użytku dopiero po okresie tzw. sezonowania, gdy w ciągu kilku pierwszych tygodni od wyprodukowania, stabilizują się parametry związane z ich masą. Pełna i wiarygodna informacja o wieku oraz innych właściwościach produktów umożliwia poprawną ich eksploatację, a finał prac remontowych zależy niejednokrotnie od czynności podjętych jeszcze przed ich rozpoczęciem. Jeśli chcemy być zadowoleni z efektu, wszystkie składniki wybranego rozwiązania bierzmy wyłącznie z pewnych, sprawdzonych źródeł.

Leave a Reply