Na co zwrócić uwagę ocieplając dom latem?

Prace związane z docieplaniem budynków lub montażem izolacji w nowo powstających domach  planujemy zazwyczaj w sezonie letnim. Zanim jednak przystąpimy do remontu, warto sprawdzić, o jakich zasadach powinniśmy pamiętać, aby ustrzec się błędów, które wpłyną na skuteczność ocieplenia.

Czasem słońce…

Najlepszy termin do przeprowadzania prac montażu izolacji rozpoczyna się późną wiosną i trwa do jesieni. – Jest to z reguły czas, gdy dobowe różnice temperatur nie są zbyt duże, a i same temperatury mieszczą się w zalecanym dla prac budowlanych przedziale od 5 do 25° C. Dzięki temu proces wiązania materiałów przebiega w optymalnym tempie – wyjaśnia Sławomir Kocur, Kierownik Produktu ISOVER.

Dom Pasywny PREFAB w Stawigudzie ocieplony przez ISOVER

 

Oczywiście prace prowadzi się przez cały sezon budowlany. Co więc zrobić, gdy, zwłaszcza w miesiącach letnich, temperatury nierzadko przekraczają 30° C.? –  Ściany najlepiej osłaniać od słońca specjalnymi siatkami, a produkty składować w zacienionych miejscach. Ani aplikowane ocieplenie, ani podłoże nie powinny przekraczać temperatury 30° C. zarówno w czasie montażu, jak i przez okres wiązania. Warunki aplikacji definiują również producenci chemii budowlanej dla swoich produktów, ale pamiętajmy przy tym również, aby nie używać rozgrzanej wody zarobowej – podpowiada ekspert.

Pomocnym rozwiązaniem na czas upałów może być odpowiednio ustalony harmonogram działań. – W takich warunkach prace należy rozpoczynać wczesnym rankiem i po południowej przerwie kontynuować wieczorem, kontrolując jednocześnie temperaturę podłoża. Warto również przygotowywać mniejsze porcje materiałów do aplikacji – zwraca uwagę Sławomir Kocur.

… czasem deszcz

Ocieplenie należy montować na suchej powierzchni, dlatego dużym utrudnieniem stają się dni deszczowe. – Zbyt dużo wilgoci przenikającej do materiałów izolacyjnych grozi obniżeniem ich parametrów technicznych. Jej nadmierna kondensacja może spowodować pogorszenie właściwości izolacji. Dlatego podczas deszczowej pogody miejsca wykonywania ocieplenia należy odpowiednio zabezpieczyć na czas związania lub przykrycia zaaplikowanych materiałów, a jeśli zostały już zawilgocone – poczekać do ich całkowitego wyschnięcia – podkreśla ekspert ISOVER.

Dom Pasywny PREFAB w Stawigudzie ocieplony przez ISOVER

 

Niezależnie od panującej pogody warto utrzymywać ciągłość prac, stosując zalecane przerwy technologiczne. Pamiętajmy, że prawidłowo wykonana izolacja będzie skutkować nie tylko oszczędnością energii potrzebnej do ogrzania budynku, ale także poprawą mikroklimatu pomieszczeń w trakcie upałów. Przestrzegając sprawdzonych wskazówek zminimalizujemy wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych na wykonywane prace, a niewidoczna na co dzień wełna izolacyjna będzie spełnia 100% swoich funkcji.

„Przygotuj się do sezonu”

Do 31 sierpnia 2015 roku trwa akcja marek ISOVER oraz FAKRO „Przygotuj się do sezonu” skierowana do inwestorów indywidualnych – osób budujących lub remontujących dom. Do wygrania są atrakcyjne nagrody (m.in. laptopy, telewizory i weekend dla dwojga w SPA). Wystarczy zakupić wybrane produkty ISOVER oraz FAKRO, wypełnić formularz zgłoszeniowy, przesłać go wraz z kopią faktury przez stronę promocji i, w zależności od wydanej kwoty, wybrać jedną z nagród. Zgłoszenie można wysłać także mailem, faksem lub pocztą na adres organizatora. Szczegółowe informacje, regulamin, wykaz produktów objętych promocją oraz formularz uczestnictwa dostępne są na stronie www.przygotujsiedosezonu.pl.


Leave a Reply