Jak prawidłowo wykonać kotwienia elementów metalowych

W wiosennym słońcu lepiej widać wszystkie ubytki i drobne zimowe uszkodzenia. To również czas, w którym przypominamy sobie o tym, że mieliśmy dokończyć przerwane przez mrozy stawianie ogrodzenia, zamocować balustrady czy wreszcie porządnie przytwierdzić puszki instalacyjne. We wszystkich tych pracach przyda nam się wiedza, jak prawidłowo wykonać kotwienia elementów metalowych.

Każdą pracę, która wymaga użycia zaprawy zaczynamy od przygotowania podłoża. Miejsce, w którym chcemy osadzić kotwiony element należy oczyścić z: kurzu, brudu, wapna czy innych drobnych elementów, mogących osłabić przyczepność zaprawy. Jeżeli chcemy mieć pewność, że kotwienie przebiegnie prawidłowo, zwróćmy również uwagę na element, który chcemy osadzić – zadbajmy o jego oczyszczenie z rdzy czy starych powłok malarskich.

Do efektywnego i bezproblemowego kotwienia najlepiej użyć zaprawy szybkosprawnej ATLAS Monter T5. W zależności od kierunku mocowania, rozrabiamy masę zaprawy o odpowiedniej konsystencji – półpłynną do kotwienia elementów na powierzchniach poziomych oraz plastyczną do wykonania mocowania na płaszczyznach pionowych. Zaprawę wsypujemy do naczynia z odmierzoną ilością wody i mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji: najlepiej za pomocą wiertarki z odpowiednią końcówką.

fot. Atlas

Przy kotwieniu lub wypełnianiu nierówności, kiedy grubość warstwy będzie przekraczać 25 mm, należy dodać piasek w proporcji 1:1. Monter T5 to zaprawa szybkosprawna o krótkim czasie wiązania, dlatego czas jej wykorzystania nie powinien przekraczać 10 minut. Najlepiej wcześniej wykonać wszystkie prace przygotowawcze, w tym nawilżenie powierzchni wodą, na której zostanie zastosowana zaprawa. Dzięki temu zmniejszymy chłonność podłoża. Czas wiązania zaprawy może się różnić w zależności od panujących warunków atmosferycznych: przy niskich temperaturach (ok. 5°C) będzie się wydłużał, a przy wysokich (ok. 30°C) skracał.

Prześwit pomiędzy ściankami otworu a mocowanym elementem oraz wysokość podlewki powinny wynosić 25 mm. W uzasadnionych przypadkach, np. przy wykonywaniu wspomnianych podlewek, obszar stosowania zaprawy należy zaszalować. Element przeznaczony do zakotwienia umieszczamy w przygotowanym otworze lub bruździe i odpowiednio stabilizujemy, by podczas zalewania nie uległ przemieszczeniu. Wolną przestrzeń wokół elementu wypełniamy zaprawą ATLAS MONTER T-5.

fot. Atlas

Ważne aby pamiętać, że nie wolno zmieniać położenia kotwionego elementu podczas wiązania zaprawy. Ze względu na występowanie zjawiska korozji elementów metalowych, zaleca się, by prace wymagające użycia zaprawy szybkosprawnej przeprowadzać przy jak najmniejszej wilgotności. W trakcie prac i bezpośrednio po ich zakończeniu, powierzchnię należy chronić przed opadami atmosferycznymi i zbyt intensywnym wysychaniem (w razie potrzeby należy ją zwilżać wodą lub przykrywać folią).

Sezon remontowo-budowlany, wraz z początkiem wiosny, można uznać za otwarty. Pierwsze ciepłe i słoneczne dni mogą posłużyć nam do wykonania wszystkich odkładanych prac: z odpowiednimi wskazówkami pójdą szybko i sprawnie.

Ekspert ATLAS: Tomasz Wojtynek

Leave a Reply