Izolacje chroniące rury – systemy preizolowane

Prawidłowo zabezpieczona instalacja nie jest już bowiem naszym kaprysem a koniecznością, szczególnie w przypadku systemów solarnych czy klimatyzacyjnych. Dlatego też odpowiednie zabezpieczenie otuliny otaczającej nasze rury, zarówno pod względem uszkodzeń mechanicznych jak i wpływu warunków atmosferycznych jest sprawą wyjątkowo ważną.

O istotnej roli,  jaką w naszym domu pełni odpowiednia izolacja rur nie trzeba chyba nikomu przypominać. Dzięki niej, prawidłowo zabezpieczona instalacja klimatyzacyjna czy solarna może pracować znacznie efektywniej, a my dodatkowo możemy zaoszczędzić często znaczne sumy pieniędzy, zmniejszając jednocześnie wpływ, jaki nasz dom ma na środowisko naturalne. Niestety, montaż otuliny, nawet tej najbardziej elastycznej, jest często dość problematyczny, co wiąże się z podniesieniem kosztów oraz wydłużeniem czasu całej inwestycji.

Czy jest więc możliwe, by skrócić ten uciążliwy etap, bez konieczności rezygnacji z ochrony naszej instalacji? Odpowiedzią na to pytanie są systemy preizolowane.

Prawdziwe dwa w jednym

Czym zatem są tego typu systemy i w jaki sposób mogą one pomóc nam w przyspieszeniu prac montażowych? W skrócie, są to kompleksowe rozwiązania w postaci rur przeznaczonych do transportu medium, z warstwą izolacji nałożoną już na etapie produkcji.

– Podstawową zaletą systemów preizolowanych jest to, że stworzone są one z myślą o konkretnych zastosowaniach. W ofercie firmy Armacell można znaleźć rozwiązania przeznaczone dla systemów klimatyzacyjnych (Tubolit Split oraz DuoSplit) jak i solarnych (Armaflex DuoSolar), dzięki czemu unikniemy konieczności doboru odpowiedniego materiału izolacyjnego. Dodatkowo, decydując się na tego typu rozwiązanie, możemy znacznie skrócić czas potrzebny na montaż instalacji, oraz uniknąć błędów podczas nakładania samej otuliny. Ta ostatnia cecha systemów preizolowanych jest o tyle istotna, że źle zainstalowana izolacja może powodować zmniejszenie wydajności całej instalacji, przez co koszty poniesione na inwestycje zostaną zmarnowane – mówi Jarema Chmielarski, dyrektor obsługi technicznej rynku z firmy Armacell.

Armacell – Systemy preizolowane Tubolid Duosplit

Armacell – Systemy preizolowane

Jednak to nie wszystkie zalety płynące z zastosowania systemów preizolowanych. Zarówno w przypadku instalacji klimatyzacyjnych jak i solarnych, część rur biegnie na zewnątrz budynku, przez co istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia materiału izolacyjnego. Systemy preizolowane pozwalają znacznie zminimalizować to ryzyko.

– Ze względu na specyfikę obu systemów, otulina chroniąca rury narażona jest na działanie negatywnych warunków atmosferycznych, w szczególności promieni UV. W przypadku izolacji o niskiej jakości, taka ekspozycja może powodować jej pękanie, a nawet kruszenie, co znacznie obniża jej skuteczność. Dlatego też systemy Tubolit Split, DuoSplit oraz Armaflex DuoSolar firmy Armacell pokryto specjalną powłoką mającą chronić je przed tego rodzaju zagrożeniem. Dodatkowo, warstwa ta znacznie zmniejsza również niebezpieczeństwo wystąpienia uszkodzeń mechanicznych, będących efektem działań ptaków czy gałęzi. Dzięki temu, nasza instalacja będzie pracowała bezproblemowo przez długie lata, nawet w tak trudnych i wymagających warunkach – mówi Jarema Chmielarski z firmy Armacell.

Leave a Reply