Ochrona styropianu grafitowego

Styropian grafitowy to materiał ociepleniowy o bardzo dobrej izolacyjności termicznej. Ze względu na swoją barwę, jest on  jednak  narażony na wysoką absorbcję szkodliwego promieniowa słonecznego – w trakcie prac montażowych. Zabezpiecza się go więc specjalną emulsją…

Systemy ociepleń oparte na styropianie grafitowym korzystać mogą z ochrony emulsji izolacyjnej BOLIX PTE. To preparat gruntujący pod warstwę zbrojoną na bazie klejów cementowych i dyspersyjnych, szczególnie zalecany do stosowania na styropianie w okresach, gdy występuje ryzyko nagrzania go. W związku z tym, że grafitowy kolor sprzyja absorpcji promieniowania słonecznego, na powierzchni zewnętrznej takiej płyty można się spodziewać znacznie wyższych temperatur niż w przypadku tradycyjnych, białych rozwiązań. Co więcej, wg analiz firmy Bolix, odkształcenie styropianu grafitowego w warunkach związanych z oddziaływaniem słońca, prowadzić może nawet do oderwania go od podłoża (gdy mocowanie klejowe nie posiada jeszcze wymaganej wytrzymałości).

Emulsja istotnie ogranicza absorpcję promieniowania cieplnego przez grafitowe płyty, obniżając ich temperaturę, a tym samym ograniczając ryzyko wystąpienia odkształceń termicznych.  Dodatkowo, dzięki zawartości wypełniaczy kwarcowych, zwiększa przyczepność warstwy zbrojonej do styropianu.

BOLIX PTE stosuje się na zewnętrznej powierzchni płyty, gdzie tworzy ona białą powłokę ochronną. Nie zawiera rozpuszczalników i jest gotowa do aplikacji (także natryskiem) bezpośrednio na placu budowy. Niwelując niepożądane skutki promieniowania słonecznego, wpływa na trwałość termoizolacji  już na etapie prac montażowych.

fot. Bolix

Informacje techniczne:
Produkt: emulsja izolacyjna BOLIX PTE
Producent: BOLIX
Temperatura otoczenia i podłoża: od +5°C do +25°C
Kolorystyka: biały
Wydajność: do 10 m2 /l przy jednokrotnym malowaniu
Sposób aplikacji: ręczny, natryskowy
Gęstość objętościowa: ok. 1,60 g/cm3
Czas schnięcia: ok. 2h
Opakowania: Wiadro 10 kg
Cena: 8,61 zł/kg brutto

Leave a Reply