Między ścianą a ciszą – wełna dla dobrej akustyki

Marzenia o idealnym domu mogą prysnąć, jeśli po zamieszkaniu okaże się, że poziom hałasu zakłóca nasz codzienny spokój i sen.  Nawet jeśli z czasem przyzwyczajamy się do „domowych odgłosów”, nadmierny hałas negatywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie. Jak zatem zapewnić sobie komfortową ciszę?

Izolacja ISOVER

Każdemu zapewne nieraz zdarzyło się z trudem zasypiać w towarzystwie charakterystycznych odgłosów działającej lodówki lub telewizora włączonego u sąsiadów. Źródłem niepożądanego hałasu w domu są dźwięki przenikające z zewnątrz budynku, jak i te związane z użytkowaniem sąsiednich pomieszczeń – pochodzące z instalacji technicznych oraz domowych urządzeń. Niektórych dźwięków nie sposób wyeliminować, a długotrwałe funkcjonowanie w ich otoczeniu może przysporzyć nam problemów ze zdrowiem, a na pewno ze złym samopoczuciem. Nawet przepisy określające wymagania w zakresie izolacji akustycznej dla poszczególnych przegród w różnych typach budynków nie zapewnią nam pełnego komfortu, ponieważ wytyczają one jedynie określone minimum do spełnienia.

Problemom można już zaradzić na etapie budowy domu – wybór odpowiednich materiałów i rozwiązań izolacyjnych oraz ich właściwy montaż są podstawą do uzyskania dobrej izolacyjności akustycznej, czyli takiej, która gwarantuje jak najmniejsze przechodzenie dźwięku z jednego pomieszczenia do drugiego.  Komfort ciszy zapewni nam dobra izolacja stropów i ścian działowych. Warto również pamiętać, że odpowiednia izolacja termiczna przegród zewnętrznych (np. dachu) wpływa jednocześnie na poprawę izolacyjności akustycznej. Odczujemy to np. podczas opadów deszczu, kiedy odgłos spadających kropli nie będzie przeszkadzać nam we śnie – mówi Anna Gil, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego ISOVER.

Zobacz produkty z wełny mineralnej do izolacji akustycznej

AKU-PŁYTA ISOVER
Izolacja ścian działowych
Sprężysta płyta z wełny mineralnej szklanej. Wyróżnia się wysokimi wartościami współczynnika pochłaniania dźwięku αw (alfa w), dzięki czemu sprawdza się np. w przegrodach izolujących akustycznie od dźwięków powietrznych. Aku-Płyta, w grubości już od 75 mm charakteryzuje się współczynnikiem AW na poziomie 1, czyli 100% zdolnością pochłaniania dźwięków powietrznych. Przeznaczona do izolacji lekkich ścian działowych, sufitów podwieszanych, okładzin i obudów ściennych, jak również ścian murowanych warstwowych, ścian osłon o konstrukcji szkieletowej, podłóg na legarach. Produkt niepalny, klasa A1.
Współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,037 W/mK
Cena: od 8,00 zł/m kw (grubość 50 mm)
Producent: Saint-Gobain Construction Products Polska, www.isover.pl

STROPOTERM
Izolacja stropów
Płyta z wełny mineralnej otrzymanej z włókien skalnych. Przeznaczona do wykonywania „podłóg pływających” na stropach międzykondygnacyjnych. Technologia zwana „podłogą pływającą” to taki rodzaj podłogi, w której na warstwie konstrukcyjnej stropu układany jest materiał tłumiący dźwięki (wełna mineralna), następnie warstwa rozdzielająca i warstwa dociskowa. Dzięki doskonałym zdolnościom pochłaniania dźwięków uderzeniowych STROPOTERM stanowi skuteczną izolację akustyczną. Niska ściśliwość CP2 produktu pozwala na jego bezpieczne stosowanie pod cienkowarstwowe wylewki (brak spękań).
Współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,040 W/mK
Cena: od 19,00 zł m/kw (grubość od 30 mm)
Producent: Saint-Gobain Construction Products Polska, www.isover.pl

Super-Mata ISOVER
Izolacja dachu skośnego
Mata z wełny mineralnej otrzymanej z włókien szklanych o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Zapewnia właściwą izolację termiczną i wpływa na poprawę izolacyjności akustycznej. Znajduje zastosowanie m.in. w izolacji dachów skośnych, poddaszy użytkowych i nieużytkowych.
Współczynnik przewodzenia ciepła λD: 0,033 W/mK
Cena: od 12,90 zł m/kw (grubość 50 mm)
Producent: Saint-Gobain Construction Products Polska, www.isover.pl

Leave a Reply