Jaka powinna być idealna fuga?

Jaka powinna być idealna fuga? Trwała, elastyczna, współpracująca zarówno z podłożem, jak i okładziną – nie tylko w miejscach suchych, ale i w narażonych na dużą wilgotność, a nawet na bezpośrednie działanie wody, jak kabiny prysznicowe, tarasy i balkony.

Dla osób decydujących się na okładzinę najbardziej liczy się jej trwałość i walory estetyczne. Nie bez znaczenia są też inne czynniki decydujące o wartości zastosowanych materiałów. W niektórych przypadkach, zwłaszcza w łazienkach, ważne staje się zapewnienie jak najlepszych warunków higienicznych. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, fugę Atlas Artis cechuje system Myko Bariera, zabezpieczający ją przed grzybami i pleśnią, a wzbogacenie nanocząsteczkami srebra uniemożliwia rozwój wirusów i bakterii.

fot. ATLAS

Jeśli chodzi o trwałość fugi, ważnym parametrem jest jej niska nasiąkliwość. W przypadku fugi Atlas Artis, Efekt Perlenia sprawia, że woda pozostaje na jej powierzchni, nie wnikając w podłoże. Mokre powierzchnie można wytrzeć, bądź poczekać, aż same odparują, bez obaw o kondycję spoiny. Dla tych, którzy cenią sobie trwałość i jakość w każdym szczególe, istotna jest również ochrona koloru. Formuła Color Protect przedłuża jego „żywotność” i zapobiega powstawaniu wysoleń. Fuga nie blaknie, nie traci intensywności barwy przez długie lata. Atlas Artis dostępny jest w 31 kolorach.

fot. ATLAS

Decydując się na wybór fugi, warto też zwrócić uwagę na łatwość jej przygotowania. Fuga Atlas Artis to 5 kg zaprawy w dwóch 2,5-kilogramowych, aluminiowych workach, umieszczonych w poręcznym wiaderku. Takie rozwiązanie po zwala na wygodne i łatwe przygotowanie spoiny, zgodnie z technologią przygotowywania zapraw cementowych. Wiaderko umożliwi rozrobienie zaprawy z odpowiednią ilością wody, a mniejsze opakowania pozwolą na częściowe wykorzystanie spoiny, w zależności od zapotrzebowania. co jest szczególnie istotne w przypadku fug szybkowiążących. Dodatkowo, fuga w fabrycznie zamkniętym opakowaniu aluminiowym ma dwuletni termin ważności, umożliwia więc przeprowadzenie wszystkich prac remontowych w dogodnym terminie.


Fugę powinien cechować szeroki zakres stosowania. Produkty z serii Artis można wykorzystywać zarówno do spoin wąskich, z reguły wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz, gdzie istotne jest tworzenie szerokich spoin. Bardzo istotną cechą tej fugi jest jej elastyczność. Im większa, tym trwalsza i bardziej odporna na naprężenia będzie spoina wykonana przy jej użyciu. Dlatego fugi wysokoelastyczne najlepiej sprawdzają się w miejscach narażonych na częste i duże zmiany temperatury: na balkonach, tarasach, a także na ogrzewaniu podłogowym.

Leave a Reply