Automatyczne szczypce do zdejmowania izolacji

Zdejmowanie izolacji i cięcie przewodów to zadanie wymagające od fachowca wysokiej precyzji. Tu nie ma miejsca na pomyłkę choćby o milimetr – jeden niewłaściwy ruch, lekkie nacięcie przewodów i cała praca może pójść na marne, zwłaszcza w obliczu montażu lub modernizacji całej sieci elektrycznej. Na szczęście, wprawną rękę doświadczonego elektryka wspomóc mogą narzędzia o wysokiej dokładności.

By ograniczyć możliwość popełnienia błędu podczas zadań precyzyjnych, Wiha wprowadziła na rynek automatyczne szczypce do zdejmowania izolacji.


Od problemu do rozwiązania

Szczypce do zdejmowania izolacji to narzędzie, od którego wymaga się więcej, niż od standardowych rozwiązań tego typu – to od jego konstrukcji zależy w dużej mierze poprawne usunięcie płaszcza izolacji oraz dokładne cięcie przewodów. Największe wyzwanie stanowi zaprojektowanie takiego ostrza, które umożliwi szybkie odizolowanie kabla bez ryzyka uszkodzenia samego rdzenia, a także pozostawi równy przekrój przecinanego przewodu. Precyzyjne przygotowanie przewodu pozwala na dokładne założenie i zaciśnięcie końcówki, gwarantując zachowanie parametrów sprawności danego połączenia. Specjalna konstrukcja samonastawnego ostrza oraz optymalnie ustawiony obcinacz do drutu szczypiec Wiha umożliwiają bezawaryjne zdejmowanie izolacji oraz bezproblemowe cięcie wielożyłowych przewodów do 10mm2/8 AWG. Dodatkowym atutem narzędzia jest możliwość regulacji nacisku szczęk. Producenci przewodów używają różnego materiału jako izolacji. W konsekwencji mamy do czynienia z różnymi parametrami twardości oraz plastyczności przewodów, dodatkowo dochodzi jeszcze czynnik temperatury. Ponieważ nie istnieje jedna, optymalna siła nastawu szczęk, szczypce Wiha wyposażone są dodatkowo w regulację docisku (suwak umieszczony w górnej szczęce). Dzięki temu możliwe jest zwiększenie lub zmniejszenie automatycznego nacisku szczęk na izolację przewodu – tak, aby za każdym razem, bez względu na materiał oraz warunki temperaturowe, wykonać idealne cięcie.

Oszczędność w cenie

Elementem, który jest szczególnie narażony na zużycie w tego rodzaju szczypcach są szczęki, które z upływem czasu oraz z powodu częstej eksploatacji tępią się lub wykruszają. Gdy już do tego dojdzie, musimy zakupić nowe narzędzie, co z racji jego złożonej konstrukcji wcale nie jest tanie. W przypadku automatycznych szczypiec do zdejmowania izolacji Wiha możemy wymienić tylko samą kasetę z ostrzem i korzystać dalej z tego samego narzędzia, co obok wieloletniej trwałości urządzenia generuje dodatkowe oszczędności. Podczas gdy koszt kasety ze szczękami stanowi ok. 30% ceny nowego narzędzia, przedsięwzięcie to nie należy do opłacalnych.

Ergonomia w zestawie

Wygoda i bezpieczeństwo pracy to podstawowe warunki, którymi kierują się projektanci narzędzi Wiha. Obudowa automatycznych szczypiec do zdejmowania izolacji została zaprojektowana optymalnie i zgodnie z wszelkimi zasadami ergonomii. Precyzyjna konstrukcja rękojeści, odchylona pod odpowiednim kątem głowica oraz niewielka masa gwarantują wygodną, a przede wszystkim bezpieczną pracę. „Kształt wynika z przeznaczenia” – właśnie według tej zasady zaprojektowano automatyczne szczypce do zdejmowania izolacji z kasetą Wiha.

Producent: Wiha
www: http://www.wiha.com/pl/

Leave a Reply