Ocieplenie dachu – jakie materiały wybrać?

Odpowiednia izolacja i ocieplenie dachu pozwala zwiększyć ciepło wewnątrz całego budynku. Jakie materiały będą najlepsze i na co należy zwrócić uwagę, żeby ocieplenie było wydajne i długotrwałe?

Najlepsze materiały do ocieplenia dachu

Prace izolacyjne najczęściej przeprowadza się na etapie budowy. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy dach wymaga dodatkowego ocieplenia. Wykonuje się to głównie na poddaszach, które mają być przeznaczone do zamieszkania. Czasami dopiero po kilku latach mieszkania w danym domu, gdy rodzina się powiększa, właściciele decydują się na zaadaptowanie przestrzeni pod dachem na osobny pokój. Zastosowane do ocieplenia materiały powinny być dopasowane do warunków oraz kształtu i rodzaju pokrycia dachu. Zawsze warto korzystać z najwyższej jakości tworzyw, bo zapewni to dobrą izolację, która przetrwa wiele lat. Ocieplenie dachu można wykonać za pomocą wełny mineralny. Coraz częściej stosuje się także specjalne płyty izolacyjne. Ważne jest także wykorzystanie odpowiedniej warstwy izolacyjnej, która zapewni szczelność.

Charakterystyka materiałów do ocieplenia

Płyty izolacyjne PIR to nowoczesne rozwiązanie, coraz chętniej wykorzystywane podczas prac budowlanych. Zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną. Mogą stanowić materiał do ocieplenia dachów, ścian czy podłóg. Są cieńsze niż wełna mineralna, tym samym zajmują mniej powierzchni. Łatwo i wygodnie się je montuje. Tworzywo, z którego są wykonane, jest ogniotrwałe i bezpieczne. Dodatkowo zachowuje trwałość w przypadku kontaktu z substancjami chemicznymi, a dzięki temu, że może być poddane recyklingowi, po zakończeniu użytkowania płyty są przyjazne dla środowiska.

Wełna mineralna to standardowy materiał wykorzystywany od lat. Jest elastyczna i łatwo dopasowuje się do kształtu dachu. Ma dobre właściwości izolacyjne, a dodatkowo pozwala zapewnić odpowiedni mikroklimat wewnątrz, oraz dobrze wytłumia dźwięki. Jest wykonana z tworzywa niepalnego, przez co spełniają standardy zapewniające bezpieczeństwo. 

Leave a Reply